Tag Archives: Kasap

kurbanlar bayramın dördüncü günü güneş batıncaya kadar kesilebilir.
— İmam Şafiî, Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali

KURBAN HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ VE KURBANIN İSLAMDAKİ YERİ

 

Kurban Yüce Allah'ın rahmetine yaklaşmak için ibadet amaçlıyla kesilen özel hayvandır. Kurban Bayramlarında (özellikle ilk üç günde) Allah rızasını kazanmak için kesilen kurbana "Udhiyye", kesmeye "Tazhiye" denir.

Kurban Bayramında ibadet niyeti ile kurban kesmek, hür, mukîm (yolcu olmayan), müslüman ve varlıklı kimseye vacibdir. Kurban kesmeye mükellef kişiler, temel ihtiyaçlarından başka, en az iki yüz dirhem gümüş değerinde bir mala sahib olan, fitre vermekle mükellef olan kimselerdir.

Kurban kesim zamanı, bayramının ilk üç gününde, kurban kesmeye gücü varken kurban kesmeyip de sonra fakir düşse, buradaki vücub üzerinden düşmüş olmaz.

Kurbanlar yalnız koyun, keçi, deve ve sığır cinsi hayvanlardan kesilebilir. Mandalar da sığır cinsidir. Bunların erkekleri ile dişileri eşittir. Ancak koyun cinsinin erkeğini kurban etmek daha faziletlidir. Keçinin erkeği ile dişisi kıymetçe eşit olsalar, dişisini kesmek daha faziletli olur. Aynı şekilde devenin veya sığırın erkeği ile dişisi et ve kıymet bakımından eşit olsalar da dişisinin kurban edilmesi daha faziletlidir. Deve, en az beş yaşını, sığır da en az iki yaşını bitirmiş olmalıdır. Tavuk, horoz ve kaz gibi evcil hayvanlar kurban olamaz. Bunları kurban niyeti ile kesmek tahrimen mekruhtur. Çünkü bunda Mecüsîlere benzeyiş vardır. Etleri yenilen vahşî hayvanlar da kurban edilmez.

Kurbanın kesilme zamanı nahr (Bayramın birinci, ikinci ve üçüncü) günleridir. Fakat birinci gün kesilmesi daha faziletlidir.

Kurbanlar, bayram namazı kılınan şehir gibi yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra bayram namazı kılınmayan yerlerde ise bayram gününün fecrinden sonra kesilir. İlk vakti budur. Kurbanı geceleyin kesmek tenzihen mekruhtur.

İmam Şafiî'ye göre;
kurbanlar bayramın dördüncü günü güneş batıncaya kadar kesilebilir.

Kaynak : Büyük İslam İlmihali (Ömer Nasuhi Bilmen)

Mersin Yenişehir Kurban Kesim Alanları ve Satış Yeri

Mersin Yenişehir Belediyesi Kurban Bayramı süresince hizmet verecek 13 kurban kesim yeri ve 1 kurban satış noktası ile Kurban Bayramına hazır. Mersin Yenişehir Belediyesi tarafından görevlendirilen veterinerler ve kasaplar küçükbaş kurban kesimi ve büyükbaş kurban kesiminden kesim ücreti alacaklırlar. 2015 için kurban kesim fiyatlarını Ahmet Doymaz'dan Öğrenebilirsiniz +90 538 724 4530. Kurbanlarını kendileri kesmek isteyen vatandaşlar ise kurban…
Dahası

Adana Kurban, Adak Alım Satım ve Kesimi

Adanada Kurban, adak nasıl kesilir?   Kurban Adak Sahipleri kurbanlıklarının başında durmak ve görmek isteyen  bayramın birinci günü çiftliğimizi ziyaret ederler ve kurbanlıklarının kesim aşamasında çiftliğimizde ağırlanırlar. Eshab-ı Kehf Bağ Restaurant sizler için eşsiz bir dinlenme alanı sunar. Kesim işlemi sonunda hisse sahiplerini etleri bölünmüş ve paketlenmiş olarak teslim edilir. Kesim aşamasında kurbanlıklarının başında olamayanlar için…
Dahası

Adana Kurbanlık Koyun Ve Kuzu Kesimi

Adana Kurbanlık Koyun Ve Kuzu Kesimi Adanada kurban veya adak mı arıyorsunuz? Eshab-ı Kehf Tarsus gibi mübarek bir yerde adaklık/kurbanlık kestirmek istiyorsanız bizimle hemen yukarıdaki telefondan irtibata geçebilirsiniz. Kurbanlarınız islami şartlara uygun olarak kesilir. Yıllardan beri Eshab-ı Kehf Tarsusta kasaplık yapan Ahmet Doymaz sizlerin arzusuna göre kesim yapar ve hijyenik bir şekilde sizlere teslim eder. Kurbanlık…
Dahası

Fear Itself Speech 修改 文章 英文 click through the following web site | Advanced Trading Tools · Learn How to Trade opciones binarias demo click here now
Loan Canada go credit visit their website